Europump Başkanlığına Kutlu KARAVELİOĞLU Seçildi

Dresden’de VDMA ev sahipliğinde düzenlenen 55. Genel Kurul toplantısında EUROPUMP Başkanlığına, POMSAD Başkanı Kutlu Karavelioğlu seçildi. 2001 yılından itibaren İcra Konseyi üyesi olan ve 2013’de Başkan Yardımcılığına getirilen Karavelioğlu, bu görevi iki yıl yürüttükten sonra, bir dönem de Önceki Başkanlık yapacak.

Makine imalatçılarımızın ulaştığı seviye, üretim gücüyle, rekabetçiliğiyle, kalite ve teknoloji geliştirmekteki maharetleriyle öne çıkan segmentlerimizin dernek başkanlarının, uluslararası üst örgütlerde önemli görevler üstlenmelerine destek sağlıyor. MAİB ve MTG Başkan Yardımcısı Kutlu Karavelioğlu, Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği (POMSAD) Başkanı ünvanıyla, mayıs ayı başında, Avrupa Pompa İmalatçıları Birliği (EUROPUMP) Başkanlığına seçildi.

Merkezi Brüksel’de olmakla birlikte, her yıl bir başka üye ülkede, o ülke derneğinin ev sahipliğinde düzenlenen Senelik Toplantıların ve Genel Kurulun adresi, bu yıl Dresden idi. Alman üye VDMA’nın organize ettiği toplantıların son gününde yapılan Genel Kurul, iki yıl süreyle görev yapacak yeni yönetimin seçimine de sahne oldu. Görev süresini tamamlayarak Önceki Başkanlık görevine geçen İtalyan Pompa İmalatçıları Derneği (ASSOPOMPE) Başkanı Carlo Banfi’den boşalan göreve Kutlu Karavelioğlu seçilirken, Başkan Yardımcılıklarına ise İngiliz Pompa İmalatçıları Derneği (BPMA) temsilcisi Ken Hall ile Hollanda Pompa İmalatçıları Derneği (Holand Pump Group) temsilcisi Martijn van den Born getirildi. POMSAD’ın 2001 yılında üye olduğu Birliğin İcra Konseyinde her üye ülkeden bir temsilci bulunuyor.

1960 yılında kurulan EUROPUMP, 14’ü AB üyesi 17 ülke derneğini çatısı altında birleştiriyor. EUROPUMP, üyesi dernekler vasıtası ile 450’den fazla pompa imalatçısını, 10 milyar eurodan büyük bir üretim hacmini ve yaklaşık 100 bin kişiyi istihdam eden bir sektörü temsil ediyor.

Birçok AB üst derneği gibi, EUROPUMP Senelik Toplantıları da, Genel Kurul öncesinde, iki gün süren Teknik, Standartlar, Pazarlama ve Küçük İşletmeler gibi komisyon toplantıları ve Eko Tasarım, Enerji Verimliliği, Karbon Ayak İzi gibi çalışma grubu toplantıları ile, eş zamanlı olarak, eşlerin sosyal etkinliklerine sahne oluyor. Aynı zamanda, 25 yılı aşkın süredir yakın işbirliği içinde olunan Amerikan Hydraulic Institute (HI) idareci ve üyeleri ile müşterek oturumlar düzenlenerek iki kıta arasında, teknik ve standartların uyumluluğu üzerine çalışılıyor, müşterek projeler gözden geçiriliyor.

9 Mayıs tarihinde toplanan Genel Kurulda, Önceki Başkan Carlo Banfi, dönemi boyunca sürdürülen çalışmalar ve elde edilen neticeleri değerlendiren bir teşekkür konuşması yaptı; ve başarı dilekleriyle görevini devretti. Kutlu Karavelioğlu, duygularını da paylaştığı  konuşmasında, bir Türk Başkanın seçilmesinin Avrupa yüksek kültürünün ve demokrasi anlayışının çok anlamlı bir göstergesi olduğuna işaret ederek, temsil etmek şansına mazhar olduğu Türk imalatçılarına duyulan saygı ve güvenin başkanlığa seçilmesiyle pekişmesin büyük onur duyduğunu ifade etti.

EUROPUMP üyelerinin bir sonraki buluşması 26-28 Mayıs 2016 tarihleri arasında Belçika’nın Gent şehrinde gerçekleştirilecek ve detaylar eylül ayında faaliyete geçecek olan www.europump2016.com sitesinden takip edilebilecek. 2017 toplantıları ise, Bodrum’da, POMSAD’ın ev sahipliğinde düzenlenecek.

 

« Tüm yazılara dönün

KISACA MSSP

Makine sektöründe yer alan tüm örgütlenmeleri bir araya getirmeyi amaçlayan bir organizasyondur. Yol arkadaşları ile birlikte Türkiye’de ilk sektörel bir organizasyon olma yolunda ciddi atımlar atmış ve oldukça yol almıştır. Sektörün tüm unsurları ile birlikte yurtdışında temsil edilebilmesini sağlamak en önemli hedefidir. Sektörel dernek, Organize Sanayi Bölgesi, oda gibi kuruluşları makine sektörü ile ilgili tüm haber, etkinlik ve gelişmelerin duyurulduğu ve sektörel dernek ve firma bazında haberleşmelerin %100 güvenli bir ortamda sağlandığı İletişim Portalında bir araya getirmiştir.

MAKİNE VE AKSAMLARI İHRACATÇILARI BİRLİĞİ NEDİR?
Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği, Türkiye’de makine ihracatçılarının temsil edildiği tek İhracatçı Birliği’dir. 2002 yılında faaliyetlerine başlayan Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği, makine ihracatçılarını bir çatı altında toplamaktadır ve ihracatın artırılmasını sağlayacak her türlü faaliyeti koordine etmektedir. 9.000 makineihracatçısı Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği’nin üyesidir.

Detaylı Bilgi İçin : www.makinebirlik.com

KATEGORİLER

© 2024 Makine Sanayii Sektörü Platformu