Sanayileşmenin Anahtarı Makine Sektöründe

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, makine sektörünün katma değerli üretim konusunda tüm imalat sanayiini peşinden sürüklediğini belirterek, Türkiye’nin sanayileşmesinin anahtarının makine sektöründe olduğunu söyledi.

Milano’da 4 yılda bir düzenlenen Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Makineleri Fuarı ITMA’ya bu yıl Türkiye 135 firmayla katılarak çıkartma yaptı. Makine sektörü adına, tanıtım faaliyetlerini yürüten Makine Tanıtım Grubu, Türkiye’nin Makinecileri‘ni Milano‘da güçlü bir tanıtım kampanyasıyla temsil etti.  Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran sektörün gelecek hedeflerini ve yeni logosunun ardındaki felsefeyi anlattı.

MTG olarak, sektörün gelişimine yönelik stratejilere katkı sağlamak üzere katıldıkları uluslararası organizasyonlarda, makineciliğin tüm dünyada ne kadar hızlı bir gelişme içinde olduğunu gözlemlediklerini belirten Dalgakıran, “Makine sektörü katma değerini artırırken, katma değerli üretim konusunda tüm imalat sanayiini peşinden sürüklüyor. Dünya mal ihracatı tablosunda petrol ve doğalgaz’dan sonra 2.910 milyar dolar ile 2. sırada bulunan ve Türkiye imalat sanayinde 1 birim üretim ile 0,26 birim katma değer yaratma gücüyle 3. sırada yer alan makine sektörünü, Türkiye ekonomisi için de vasatlıktan çıkışın adresi olarak görüyoruz. Sektörün, ekonominin geneline yayılan çarpan etkisi ile kendisine atfedilen bu önemi fazlasıyla hak ettiğini hep birlikte göreceğiz. Gelecek döneme ilişkin hedeflerimizi, kararlılığımızı ve çalışma felsefemizi somutlaştırmak için de sembolik bir adım atmak istedik. Bu nedenle Birliğimizin logosunu felsefemizi yansıtır bir hale getirdik. Yeni logomuz; cesareti, açık sözlülüğü, adanmışlığı ve saygıyı temel değerleri olarak benimsemiş olan Türkiye’nin Makinecileri”ni bu ülkeden yükselen ve dünyaya ışık veren bir yıldız olarak simgelemektedir” dedi.

“Makine sektöründe ihracatın ithalatı karşılama oranı son 12 yılda yaklaşık 2 katına çıktı”

Türkiye Makine İhracatçıları Birliği olarak, kuruldukları günden beri sektörün pozitif bir gelişme içinde olduğunu belirten Dalgakıran, Türk Makine İmalat Sanayii’nin 200'den fazla ülkeye ihracat yaptığına dikkat çekti. Türk makine sektörününyüksek katma değer, mühendislik becerileri ve rekabetçi fiyatlarla uluslararası pazarda saygın bir oyuncu olduğuna dikkat çeken Dalgakıran şunları ifade etti, “İhracat artışında sektörlerin 5 yıllık performansı incelendiğinde, makine sektörünün ardından, 2014 yılı itibarıyla ikinci sırada bulunan en yakın sektörde %48 seviyesinde artış görülürken, bu oran makine sektöründe %68 seviyesinde olmuştur. Türk makine sektöründe ihracatın ithalatı karşılama oranının da son 12 yılda yaklaşık 2 katına çıktığını görüyoruz. Yurt içinde pek çok sektöre yatırım malı sağlayan makine sektörü, dışa bağımlılığı ve dış ticaret açığını azaltmasının yanı sıra bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de sanayileşmenin itici gücüdür.

“Makine sektörü üretim kültüründe bir dönüşüm gerçekleştirerek; teknoloji ve inovasyonda Türkiye’ye sınıf atlatacak.”

Yeni hükümetin sanayiye daha fazla ilgi göstermesi gerektiğinin altını çizen Dalgakıran; “Türkiye kaynaklarını iyi kullanırsa, her koşulda ileri gidecek bir ülke, ancak biz makine sektörünün ülkemizi sadece ileri götüreceğini değil, ona sınıf atlatacağını iddia ediyoruz. Bunun için yeni dönemde sadece üretime değil, Türkiye’deki üretim kültürünü dönüştürmeye de odaklanacağız. İşe eleştirel aklın yerleşmesi için hayata geçirdiğimiz projelerle başladık. Gelişmiş ülkelerde yaptığımız incelemeler bize üretimin ardında sağlam bir üretim felsefesi ve kültürü yattığını açıkça ortaya koydu. Yeni dönemde sadece üretime değil Türkiye’nin üretim kültürünü dönüştürmeye de odaklanacağız. Biliyoruz ki, Türkiye’nin sanayileşmesinin anahtarı makine sektöründedir” diyerek sözlerini sürdürdü.

« Tüm yazılara dönün

KISACA MSSP

Makine sektöründe yer alan tüm örgütlenmeleri bir araya getirmeyi amaçlayan bir organizasyondur. Yol arkadaşları ile birlikte Türkiye’de ilk sektörel bir organizasyon olma yolunda ciddi atımlar atmış ve oldukça yol almıştır. Sektörün tüm unsurları ile birlikte yurtdışında temsil edilebilmesini sağlamak en önemli hedefidir. Sektörel dernek, Organize Sanayi Bölgesi, oda gibi kuruluşları makine sektörü ile ilgili tüm haber, etkinlik ve gelişmelerin duyurulduğu ve sektörel dernek ve firma bazında haberleşmelerin %100 güvenli bir ortamda sağlandığı İletişim Portalında bir araya getirmiştir.

MAKİNE VE AKSAMLARI İHRACATÇILARI BİRLİĞİ NEDİR?
Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği, Türkiye’de makine ihracatçılarının temsil edildiği tek İhracatçı Birliği’dir. 2002 yılında faaliyetlerine başlayan Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği, makine ihracatçılarını bir çatı altında toplamaktadır ve ihracatın artırılmasını sağlayacak her türlü faaliyeti koordine etmektedir. 9.000 makineihracatçısı Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği’nin üyesidir.

Detaylı Bilgi İçin : www.makinebirlik.com

KATEGORİLER

© 2024 Makine Sanayii Sektörü Platformu